Skok spadochronowy w tandemie - ujęcie z kamery zewnętrznej.

Skok tandemowy, czyli skok spadochronowy z instruktorem

Skok tandemowy jest najlepszym i najprostszym sposobem zapoznania się ze światem skoków spadochronowych. Przygotowania na ziemi obejmują krótki trening dotyczący zasad bezpieczeństwa, zachowania w samolocie i w powietrzu oraz współpracy z instruktorem. Również osoby niepełnoletnie mogą oddać skok spadochronowy. W związku z tym, muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów. 

W powietrzu przez cały czas będziesz przypięty do Tandem Pilota za pomocą specjalnej uprzęży. Po otwarciu spadochronu, jeżeli będziesz miał takie życzenie, będziesz mógł sterować czaszą. Instruktor wyposażony jest w spadochron główny i zapasowy oraz dodatkowy mechanizm, który w razie potrzeby otwiera czaszę automatycznie na bezpiecznej wysokości. Bez wątpienia jest to jeden z najbezpieczniejszych sportów ekstremalnych. Taka forma rozrywki dostarcza niesamowitych wrażeń, jak również, pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Z pewnością może stanowić pierwszy krok na drodze do zostania samodzielnym skoczkiem. Działalność prowadzimy na  lotnisku w Krośnie, około godzinę jazdy od Rzeszowa. 

Z jakich etapów składa się skok tandemowy ze spadochronem?

 1. Przygotowanie do skoku
 2. Start samolotu i rozpoczęcie wznoszenia
 3. Opuszczenie pokładu samolotu
 4. Lądowanie i wręczenie pamiątkowego certyfikatu

1. jak przebiega przygotowanie do skoku spadochronowego z instruktorem?

– czas przygotowanie do skoku tandemowego to około 1 godzina –

 • Po przyjeździe na strefę uzupełnisz niezbędne dokumenty – oświadczenie pasażera tandemu oraz ankietę związaną z obecną sytuacją epidemiczną .
 • Następnie przebierzesz się w kombinezon spadochronowy.
 • Później założymy Ci uprząż, za pomocą której jesteś przypięty do instruktora. Uprzęże są atestowane, o wytrzymałości do 4 ton.

Szkolenie naziemne

Podczas szkolenia otrzymasz instrukcje, w jaki sposób skomunikujesz się ze swoim tandem pilotem w powietrzu oraz jakie pozycje powinieneś przyjąć w poszczególnych etapach skoku. W tym czasie dowiesz się w jakiej pozycji wyskoczycie z samolotu, jaka pozycja jest najlepsza zaraz po wyskoczeniu oraz jak przygotować się do lądowania. Co więcej, nie musisz się obawiać, że zapomnisz któregoś z elementów szkolenia. Pamiętaj, że Twój instruktor jest cały czas za Twoimi plecami i to on wykonuje wszystkie niezbędne manewry. W razie potrzeby, po otwarciu spadochronu będziecie mogli ze sobą rozmawiać. Twoim zadaniem jest reagować na jego polecenia i co najważniejsze – dobrze się bawić.

Ćwiczenie wyjścia z samolotu

Jest ono ważnym aspektem skoku, instruktaż odbywa się na pokładzie statku powietrznego, ale przed wznoszeniem, czyli na ziemi. W tym czasie ćwiczysz z instruktorem moment opuszczenia samolotu.

2. start samolotu i rozpoczęcie wznoszenia do wysokości skoku tandemowego:

– wznoszenie do wysokości skoku tandemowego trwa około 30 minut –

 • Podczas wsiadania do samolotu zajmujesz miejsce wskazane przez tandem pilota.
 • Następnie odbędzie się start samolotu i rozpoczęcie wznoszenia na wysokość 3500 m. W tym czasie nacieszysz oczy widokami, które są naprawdę godne uwagi. Jednak nie wierz nam na słowo i sprawdź sam! Podczas lotu instruktor przypnie Cię do siebie w czterech miejscach za uprząż. W rezultacie od tego momentu jesteście nierozłączni ?

3. opuszczenie pokładu samolotu – skok tandemowy i lot na czaszy:

– skok tandemowy i lot na czaszy trwa około 10 minut –

Skok rozpoczyna się, już tak naprawdę, w chwili otwarcia drzwi samolotu. Po tym, podsuwasz się z instruktorem do drzwi. Następnie padnie komenda „READY, SET, GO”, którą z pewnością przećwiczyliście podczas szkolenia naziemnego. Na „GO” instruktor się przechyla i w rezultacie tego drobnego ruchu jesteście w powietrzu. W związku z tym nie musisz nic robić. Twoim zadaniem jest jedynie maksymalnie rozluźnić ciało, tak aby mu to ułatwić.

Swobodne spadanie

Ten etap skoku trwa od 35 do 50 sekund. Podczas spadania Wasza prędkość przekroczy 200 km na godzinę – z pewnością będzie to najszybsza i najbezpieczniejsza jazda w Twoim życiu ?

Otwarcie czaszy spadochronu

Nie, to nie boli ?. Spadochron otwiera tandem pilot na wysokości 1700 m. Po otwarciu swobodnie latacie po niebie. W tym czasie dostaniesz do rąk sterówki. Bez wątpienia warto z tego skorzystać. Dzięki temu będziesz sterował czaszą. Do lądowania macie od 6 do 8 minut.

Lot na otwartej czaszy

4. zakończenie skoku tandemowego:

Lądowanie i na koniec, wręczenie pamiątkowego certyfikatu:

W tandemie nie lądujemy na nogi tylko na pośladki, stąd bardzo często pasażerowie określają je, jako miękkie lądowanie. Z pewnością instruktor przypomni Ci moment, w którym należy wsunąć dłonie pod kolana i unieść nogi w taki sposób, aby kostki znajdywały się nad linią pośladków.

Na zakończenie przygody wręczenie pamiątkowego certyfikatu.

Podsumowując:

Skoki tandemowe to maksymalna dawka adrenaliny zaaplikowana z wysokości 3500m przez profesjonalistów, czyli niezapomniane emocje!

Rodzaje filmowania

Przygotowanie do skoku

Galeria

Skaczemy z lotniska w Krośnie!

Masz pytania? To świetnie! Zadzwoń, porozmawiamy 🙂

Zapraszamy na nasze media społecznościowe:

Sezon spadochronowy w Polsce

 • PAMIĘTAJ! jeżeli ważność Twojego vouchera na skok lub szkolenie kończy się między listopadem a kwietniem możesz go zrealizować najpóźniej w październiku z zastrzeżeniem zapisów
  regulaminu
 • UWAGA! w październiku i w kwietniu pogoda jest na tyle kapryśna, że realizacja vouchera może być utrudniona. Dlatego zaplanuj ją jak najszybciej po otrzymaniu vouchera, najlepiej w okresie, kiedy pogoda jest najlepsza, czyli w lecie 😉

 

Sezon spadochronowy w Polsce trwa zazwyczaj od kwietnia do października. Decyzja o otwarciu lub zamknięciu sezonu zawsze podyktowana jest warunkami pogodowymi. Nie mniej jednak nasze Vouchery na skok są dostępne w sprzedaży przez cały rok! Szczególnie polecamy je wszystkim tym, którzy chcieliby sprezentować niesamowite przeżycia, a właśnie ze względu na okres zimowy nie mogą. Kupując Voucher na skok ze spadochronem pamiętaj, że jego ważność zawsze wynosi rok od daty zakupu (realizacja jest możliwa wyłącznie w sezonie). Tak więc, w okresie poza sezonem możesz wręczyć prezent w postaci gotowego biletu na skok. Osoba przez Ciebie obdarowana ma szansę przeżyć niezapomniane emocje, jakie są związane ze skokiem spadochronowym. Co więcej, w terminie, który jej/jemu najbardziej będzie odpowiadał!