Kobiety w spadochroniarstwie

Jak się mają kobiety w spadochroniarstwie?

Wiecie, że w Polsce nie ma ani jednej tandem pilotki? Jak się mają kobiety w spadochroniarstwie?
Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego kobiet z ważną licencją PJ jest w Polsce 224, mężczyzn natomiast aż 1527. Dlaczego?

Kobiety w spadochroniarstwie a stereotypy

Ta dysproporcja wynika z wielu różnych czynników. Najtrudniejszym do wyeliminowania jest stereotyp, że to “męski sport”, podobnie jak wojsko, policja, czy inne służby mundurowe. Ja zrezygnowałam z dalszego skakania po oddaniu 29 skoków z powodu zostania “single mom” (zdecydowanie wolę to od samotnej ;)) Zakres obowiązków i odpowiedzialność za synów się podwoiły. Jednak absolutnie nie odeszłam z tego sportu. Za bardzo lubię to środowisko. Zostałam układaczem, a teraz pracuję w manifeście. To ze mną macie pierwszy kontakt ze spadochroniarstwem, bo odbieram telefony od Was i zajmuję się Wami na lotnisku. Jestem “w branży” od 2012 roku, wtedy zaczęła się moja przygoda, wiec trochę przeżyłam, widziałam i słyszałam.

Jak to jest być kobietą w tym zdominowanym przez mężczyzn sporcie?

No kurczę fajnie 😉 Nigdy nie poczułam, żebym była uznawana za gorszą, dlatego, że jestem kobietą, nigdy nie dano mi odczuć, że jestem z tego powodu nie na miejscu. Traktowana byłam z taką samą surowością, ale i sympatią jak inni uczniowie. Jako układacz dawałam sobie radę świetnie, zdarzało się, że skoczkowie woleli, żebym ja złożyła ich spadochron, bo miałam większą wprawę, szczególnie przy małych czaszach. Pytali również o wskazówki, co do składania spadochronów lub “pożyczali dziecko” 😉 (ach te zamierzchłe czasy i piękne wspomnienia).
W spadochroniarstwie wszyscy są oceniani według swoich umiejętności a nie płci, co skradło zupełnie moje serce. Kobiety są instruktorkami SL i AFF. Biorą udział w międzynarodowych zawodach, zdobywają puchary i ustanawiają rekordy. Nie ma taryfy ulgowej dla nikogo, ale nikt też nie odmówi Ci pomocy, jak jej potrzebujesz. Na przykład, kiedy spadochron jest tak duży, że brakuje Ci długości rąk do jego ułożenia (wspomnienia śp. Beatki- spadochronu o tym wdzięcznym pseudonimie).
Kobiety cudownie koloryzują ten sport różowymi kombinezonami, pokrowcami i kaskami, czym podkreślają swoją kobiecość. Jest miejsce na wypielęgnowane paznokcie, makijaż i lotniskową modę, co moim zdaniem jest wspaniałe. Jeżeli nie chcesz się wyróżniać i wolisz bardziej wpasować się w “męski” styl to dla Ciebie również jest tutaj miejsce. W spadochroniarstwie jest miejsce dla każdego.

Kobiety w spadochroniarstwie – podsumowanie

Nie obawiaj się, że jako kobieta nie będziesz tutaj pasować, bo jest nas w tym sporcie dużo więcej, niż tylko kobiet skoczków. Pracujemy na układani, w manifestach, przy obsłudze klientów, jako operatorki kamer, montażystki, jako pilotki samolotów. Często się zdarza, że żony, partnerki, kochanki towarzyszą swoim mężczyznom na lotnisku. Jest to też duża frajda dla dzieci.
A dlaczego mniej kobiet skacze? Mogę odpowiadać tylko za siebie a gdybać nie chcę. Sama sprawdź, jak to jest być skoczkiem, zapisz się na kurs spadochronowy, albo umów się na skok zapoznawczy w tandemie i przekonaj się, czy to sport dla Ciebie.
Jako pierwsza Polka, skok ze spadochronem wykonała Janina Mey w 1893 roku (wg. Wikipedii), skoro dało się 128 lat temu to teraz tym bardziej 😉
Pozdrawiam serdecznie i do wyskoczenia :*
Patrycja

Zapraszam do naszego sklepu, gdzie znajdziesz vouchery na skok w tandemie lub szkolenie spadochronowe.

Zapraszam na nasze social media: Facebook, Instagram, YouTube