Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie: jak zostać skoczkiem spadochronowym? Skoro zadałeś sobie to pytanie, to prawdopodobnie nie jesteś normalną osobą.

To znaczy, że masz potencjał stać się kimś więcej! Zobaczyć świat z innej perspektywy, poczuć adrenalinę i wolność.

Mimo że środowisko spadochronowe może wydawać się bardzo hermetyczne, to wcale nie oznacza, że takie jest. Jeśli masz na tyle jaj, żeby wyskoczyć ze sprawnego samolotu, to reszta przyjdzie już sama.

Przechodząc jednak do meritum.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

W ramach przypomnienia – w tandemie skoczyć może prawie każdy. Szkolenie trwa 15 minut, a cała odpowiedzialność spoczywa w rękach tandem pilota.
Sprawa wygląda trochę inaczej, kiedy uznasz, że sam chcesz być odpowiedzialny za siebie i swoje przeżycia.

Jeśli chcesz skakać samodzielnie, musisz przejść odpowiedni kurs. Do wyboru masz dwie ścieżki – kurs Static Line lub AFF.

Wymagania:

– pełnosprawność ruchowa i psychiczna,
– ciężkie i przewlekłe choroby należy skonsultować z lekarzem rodzinnym,
– w związku ze zniesieniem ograniczeń wiekowych, decyzję o dopuszczeniu do szkolenia podejmuje instruktor, pod warunkiem, że masz zgodę rodziców lub opiekunów* (do pobrania tutaj)

Zapisy na szkolenie:

Na początek musisz zapisać się na szkolenie, wyślij do nas wiadomość lub zadzwoń. Takie kursy realizujemy grupowo. Około dwa tygodnie wcześniej informujemy, że taki kurs się odbędzie i wtedy możesz się na niego zapisać. Rezerwacja jest wiążącą po wpłaceniu zaliczki. Zachęcamy do śledzenia naszej strony, instagrama oraz facebooka. Jeśli nie ma takiej informacji, a Ty chcesz się zapisać – zadzwoń do nas, a poinformujemy Cię o terminie zbliżającego się kursu i zapiszemy na listę oczekujących. Kiedy kurs będzie organizowany, dostaniesz od nas sms z taką informacją. Jeżeli skrzykniecie min 3 osoby na jeden termin, to zrobimy Wam ten kurs poza grafikiem. Możemy też wykonać szkolenie indywidualne, jednak w nieco wyższej cenie.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym metodą
Static line?:

jak zostać skoczkiem static line

Przebieg:

-szkolenie teoretyczne

Szkolenie teoretyczne trwa 8 godzin i zawiera wszystkie konieczne zagadnienia z prawa lotniczego i techniki skoku.

Kiedy ukończysz kurs teoretyczny, podejdziesz do egzaminu KWT (kontrola wiedzy teoretycznej). Od jego wyniku zależy, czy zostaniesz dopuszczony do wykonania skoku. Egzamin teoretyczny można poprawić, pierwsze niepowodzenie Cię nie wyklucza. Ewentualne błędy omówisz z instruktorem.

-szkolenie praktyczne

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego przechodzisz do ćwiczeń praktycznych w uprzęży spadochronowej oraz przerabiasz procedurę wyjścia z samolotu. Skoczyć będziesz mógł następnego dnia (o ile pozwoli na to pogoda).

Według nas, skok spadochronowy zaczyna i kończy się w układalni, czyli miejscu, w którym nasza ekipa układaczy składa spadochrony. Nie jest to tylko, tak zwane, zarzucenie plecaka na plecy i hop do samolotu, a szereg czynności, które należy wykonać, aby skok był jak najbezpieczniejszy. Ze wszystkimi procedurami zapoznasz się w czasie kursu teoretycznego. Nie zapomnij również o zaplanowaniu się na skok w manifeście.

Przed skokiem instruktor omówi z Tobą warunki meteorologiczne, głównie kierunek wiatru, dlatego że ma on największe znaczenie podczas budowania rundy do lądowania.

Następnie się ubierasz, czyli dobierasz odpowiedni kombinezon, kask, wysokościomierz, radio i spadochron. Później instruktor sprawdza, czy wszystkie sprzęty są założone prawidłowo i czy są w pełni sprawne.

-pierwszy skok

Potem udajesz się do samolotu za skoczkiem wyrzucającym, który przejmuje nad Tobą opiekę na pokładzie samolotu. To on dba o Twoje bezpieczeństwo, jak również wskaże Ci miejsce, w którym usiądziesz i przypnie linę do uchwytu.

Otwarcie spadochronu inicjuje lina desantowa przypięta do samolotu.

Po przejściu wszystkich procedur, wznosicie się na wysokość pomiędzy 1200 a 1300m. Na odpowiedniej wysokości drzwi samolotu otworzy wyrzucający i naprowadzi samolot na kurs do zrzutu. Gdy znajdziecie się nad punktem zrzutu, nadchodzi czas na przygodę życia. Za chwilę opuścisz sprawny samolot w amoku emocji, a grawitacja zrobi za Ciebie resztę. No może nie do końca. To będzie ostateczny test Twojej wiedzy teoretycznej 😉 W następstwie wyskoczenia z samolotu musisz jeszcze wylądować! (pamiętaj – będziesz instruowany z ziemi poprzez radio).

Po skoku są omawiane ewentualne niedociągnięcia, które można było zauważyć na filmie z kamery wyrzucającego, jak również błędy w budowaniu rundy obserwowane z ziemi przez instruktora z radiem.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do skoku (po zdaniu egzaminu KWT) należy mieć wykupione ubezpieczenie OC, które można nabyć na miejscu tego samego dnia.

Koszty:

Kurs z jednym skokiem kosztuje 700 zł.
Kolejne skoki jako uczeń-skoczek kosztują odpowiednio**:
-200 zł za drugi skok
-150 zł za skoki od trzeciego do dziesiątego
a każdy kolejny w cenie 130 zł

Koszt ubezpieczenia, jako nasz uczeń, to 50 zł na miesiąc, lub 100 zł na cały sezon spadochronowy.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym metodą
AFF?:

jak zostać skoczkiem static line kurs AFF

Przebieg:

Szkolenie teoretyczne przebiega tak samo, jak w przypadku szkolenia Static Line.  Natomiast szkolenie praktycznie jest bardziej rozbudowane. Podstawową różnicą pomiędzy AFF a Static Line, jest to, że skaczesz z większej wysokości i przechodzisz przez etap swobodnego spadania (ok 30 sekund), którego nie doświadczysz na początkowym etapie kursu Static Line.
W związku z tym, wg naszego programu szkolenia, pierwsze skoki wykonujesz w tandemie z wysokości od 3500 do 4000m. Instruktor skoryguje Twoją sylwetkę podczas samego spadania oraz omówi po zakończonym skoku na podstawie nagranego filmu z kamery instruktora. Podczas pierwszych skoków w tandemie jest również możliwość na bieżąco omawiania lądowania, bo cały czas instruktor jest za Tobą. Pierwsze skoki w AFF nie wyglądają jak te w typowym tandemie, ponieważ będziesz ćwiczył zachowanie prawidłowej sylwetki i symulację otwarcia spadochronu. Podczas kolejnych skoków w asyście instruktora będziesz realizował kolejne zadania z programu szkolenia i będziesz lądował samodzielnie w asyście instruktora, który z ziemi będzie miał z Tobą kontakt radiowy.
Zakończenie kursu zależy od pozytywnej oceny instruktora. Dlatego maksymalna liczba skoków potrzebna do zaliczenia kursu nie jest określona i jest zależna głównie od Ciebie. Najczęściej jest to 7-8 skoków, ale pamiętaj, że to nie wyścigi ;).
Kurs AFF uprawnia Cię do wykonywania skoków wysokich i możesz to osiągnąć już nawet po 7 skoku, a metodą Static Line musisz wykonać około 35-50 skoków, aby uzyskać te same umiejętności.

Koszt:

Koszt kursu to 5600 zł, są w nim zawarte 3 soki w tandemie i 4 skoki w asyście instruktora oraz szkolenie teoretyczne.

Pakiet AFF startup kosztuje 2000 zł, zawiera 2 skoki z instruktorem w tandemie oraz szkolenie teoretyczne.

Dopłacasz za dodatkowe skoki konieczne do ukończenia kursu**:
– 800 zł skok z instruktorem w tandemie
– 700 zł za skok z instruktorem w asyście

Docelowo, po skończonym kursie, kiedy jesteś uczniem-skoczkiem, cena skoku wysokiego to 170 zł.
Po kursie AFF możesz oczywiście wykonywać jako uczeń-skoczek skoki niskie w cenie 130 zł. za skok.

Koszt ubezpieczenia na czas kursu jest wliczony w cenę kursu.

Podsumowanie:

Teraz już wiesz, jak zostać skoczkiem spadochronowym, a na pytanie który kurs jest właśnie dla Ciebie, odpowiedzieć musisz sobie sam.
Kiedy już się zdecydujesz, zapraszamy do kontaktu lub do naszego sklepu.

*jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie, nie mogą przyjechać z Tobą na strefę, zgoda musi być potwierdzona notarialnie, również w wypadku nieobecności jednego rodzica lub opiekuna

**ceny skoków podane na tej stronie, obejmują wypożyczenie sprzętu gotowego do skoku wraz z układką, oraz opiekę instruktorską