jak zostać skoczkiem
Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie: jak zostać skoczkiem spadochronowym? Skoro zadałeś sobie to pytanie, to prawdopodobnie nie jesteś normalną osobą.

To znaczy, że masz potencjał stać się kimś więcej! Zobaczyć świat z innej perspektywy, poczuć adrenalinę i wolność.

Mimo że środowisko spadochronowe może wydawać się bardzo hermetyczne, to wcale nie oznacza, że takie jest. Jeśli masz na tyle jaj, żeby wyskoczyć ze sprawnego samolotu, to reszta przyjdzie już sama.

Przechodząc jednak do meritum.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

W ramach przypomnienia – w tandemie skoczyć może prawie każdy. Szkolenie trwa 15 minut, a cała odpowiedzialność spoczywa w rękach tandem pilota.
Sprawa wygląda trochę inaczej, kiedy uznasz, że sam chcesz być odpowiedzialny za siebie i swoje przeżycia.

Jeśli chcesz skakać samodzielnie, musisz przejść odpowiedni kurs. Do wyboru masz dwie ścieżki – kurs Static Line lub AFF.

Wymagania:
  • pełnosprawność ruchowa i psychiczna,
  • ciężkie i przewlekłe choroby należy skonsultować z lekarzem rodzinnym,
  • w związku ze zniesieniem ograniczeń wiekowych, decyzję o dopuszczeniu do szkolenia podejmuje instruktor, pod warunkiem, że masz zgodę rodziców lub opiekunów* (do pobrania tutaj)

Zapisy na szkolenie:

Na początek musisz zapisać się na szkolenie. Zrobisz to online tutaj. Takie kursy realizujemy grupowo, co znaczy, że musi zebrać się minimalna grupa osób chętnych, żeby się odbyło. Mamy harmonogram na cały sezon.  Rezerwacja jest wiążącą po wpłaceniu zadatku. Jeśli żaden termin Ci nie odpowiada – zadzwoń do nas, zobaczymy, co da się zrobić. Jeżeli skrzykniecie min 3 osoby na jedno szkolenie, to zrobimy Wam ten kurs poza grafikiem. Możemy też wykonać szkolenie indywidualne, jednak w nieco wyższej cenie.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony, instagrama oraz facebooka, czasem mogą się tam pojawić informacje o dodatkowym terminie.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym metodą AFF?:

Przebieg:

-szkolenie teoretyczne

Szkolenie teoretyczne trwa 8 godzin i zawiera wszystkie konieczne zagadnienia z prawa lotniczego i techniki skoku.

Kiedy ukończysz kurs teoretyczny, podejdziesz do egzaminu KWT (kontrola wiedzy teoretycznej). Od jego wyniku zależy, czy zostaniesz dopuszczony do wykonania skoku. Egzamin teoretyczny można poprawić, pierwsze niepowodzenie Cię nie wyklucza. Ewentualne błędy omówisz z instruktorem.

-szkolenie praktyczne

Szkolenie praktycznie jest bardziej rozbudowane w porównaniu do szkolenia SL. Podstawową różnicą pomiędzy AFF a Static Line, jest to, że skaczesz z większej wysokości i przechodzisz przez etap swobodnego spadania (ok 30 sekund), którego nie doświadczysz na początkowym etapie kursu Static Line.
W związku z tym, wg naszego programu szkolenia, pierwsze skoki wykonujesz w tandemie z wysokości od 3500 do 4000m. Instruktor skoryguje Twoją sylwetkę podczas samego spadania oraz omówi po zakończonym skoku na podstawie nagranego filmu z kamery instruktora. Podczas pierwszych skoków w tandemie jest również możliwość na bieżąco omawiania lądowania, bo cały czas instruktor jest za Tobą. Pierwsze skoki w AFF nie wyglądają jak te w typowym tandemie, ponieważ będziesz ćwiczył zachowanie prawidłowej sylwetki i symulację otwarcia spadochronu. Podczas kolejnych skoków w asyście instruktora będziesz realizował kolejne zadania z programu szkolenia i będziesz lądował samodzielnie w asyście instruktora, który z ziemi będzie miał z Tobą kontakt radiowy.
Zakończenie kursu zależy od pozytywnej oceny instruktora. Dlatego maksymalna liczba skoków potrzebna do zaliczenia kursu nie jest określona i jest zależna głównie od Ciebie. Najczęściej jest to 7-8 skoków, ale pamiętaj, że to nie wyścigi ;).
Kurs AFF uprawnia Cię do wykonywania skoków wysokich i możesz to osiągnąć już nawet po 7 skoku, a metodą Static Line musisz wykonać około 35-50 skoków, aby uzyskać te same umiejętności.

Koszt:

Koszt kursu to 6300 zł, są w nim zawarte 2 soki w tandemie i 5 skoków w asyście instruktora oraz szkolenie teoretyczne.

Pakiet AFF startup kosztuje 2300 zł, zawiera 2 skoki z instruktorem w tandemie oraz szkolenie teoretyczne.

Dopłacasz za dodatkowe skoki konieczne do ukończenia kursu**:
– 900 zł skok z instruktorem w tandemie
– 800 zł za skok z instruktorem w asyście

Docelowo, po skończonym kursie, kiedy jesteś uczniem-skoczkiem, cena skoku wysokiego to 215 zł.
Po kursie AFF możesz oczywiście wykonywać jako uczeń-skoczek skoki niskie w cenie 165 zł. za skok.

Koszt ubezpieczenia na czas kursu jest wliczony w cenę kursu.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym metodą Static line?:

Przebieg:

-szkolenie teoretyczne

Szkolenie teoretyczne trwa 8 godzin i zawiera wszystkie konieczne zagadnienia z prawa lotniczego i techniki skoku.

Kiedy ukończysz kurs teoretyczny, podejdziesz do egzaminu KWT (kontrola wiedzy teoretycznej). Od jego wyniku zależy, czy zostaniesz dopuszczony do wykonania skoku. Egzamin teoretyczny można poprawić, pierwsze niepowodzenie Cię nie wyklucza. Ewentualne błędy omówisz z instruktorem.

-szkolenie praktyczne

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego przechodzisz do ćwiczeń praktycznych w uprzęży spadochronowej oraz przerabiasz procedurę wyjścia z samolotu. Skoczyć będziesz mógł następnego dnia (o ile pozwoli na to pogoda).

Według nas, skok spadochronowy zaczyna i kończy się w układalni, czyli miejscu, w którym nasza ekipa układaczy składa spadochrony. Nie jest to tylko, tak zwane, zarzucenie plecaka na plecy i hop do samolotu, a szereg czynności, które należy wykonać, aby skok był jak najbezpieczniejszy. Ze wszystkimi procedurami zapoznasz się w czasie kursu teoretycznego. Nie zapomnij również o zaplanowaniu się na skok w manifeście.

Przed skokiem instruktor omówi z Tobą warunki meteorologiczne, głównie kierunek wiatru, dlatego że ma on największe znaczenie podczas budowania rundy do lądowania.

Następnie się ubierasz, czyli dobierasz odpowiedni kombinezon, kask, wysokościomierz, radio i spadochron. Później instruktor sprawdza, czy wszystkie sprzęty są założone prawidłowo i czy są w pełni sprawne.

-pierwszy skok

Potem udajesz się do samolotu za skoczkiem wyrzucającym, który przejmuje nad Tobą opiekę na pokładzie samolotu. To on dba o Twoje bezpieczeństwo, jak również wskaże Ci miejsce, w którym usiądziesz i przypnie linę do uchwytu.

Otwarcie spadochronu inicjuje lina desantowa przypięta do samolotu.

Po przejściu wszystkich procedur, wznosicie się na wysokość pomiędzy 1200 a 1300m. Na odpowiedniej wysokości drzwi samolotu otworzy wyrzucający i naprowadzi samolot na kurs do zrzutu. Gdy znajdziecie się nad punktem zrzutu, nadchodzi czas na przygodę życia. Za chwilę opuścisz sprawny samolot w amoku emocji, a grawitacja zrobi za Ciebie resztę. No może nie do końca. To będzie ostateczny test Twojej wiedzy teoretycznej 😉 W następstwie wyskoczenia z samolotu musisz jeszcze wylądować! (pamiętaj – będziesz instruowany z ziemi poprzez radio).

Po skoku są omawiane ewentualne niedociągnięcia, które można było zauważyć na filmie z kamery wyrzucającego, jak również błędy w budowaniu rundy obserwowane z ziemi przez instruktora z radiem.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do skoku (po zdaniu egzaminu KWT) należy mieć wykupione ubezpieczenie OC, które można nabyć na miejscu tego samego dnia.

Koszty:

Kurs z jednym skokiem kosztuje 900 zł.
Kolejne skoki jako uczeń-skoczek kosztują odpowiednio**:
-300 zł za drugi skok
-250 zł za skoki od trzeciego do dziesiątego
a każdy kolejny w cenie 165 zł

Koszt ubezpieczenia, jako nasz uczeń, to 50 zł na miesiąc, lub 100 zł na cały sezon spadochronowy.

Podsumowanie:

Teraz już wiesz, jak zostać skoczkiem spadochronowym, a na pytanie który kurs jest właśnie dla Ciebie, odpowiedzieć musisz sobie sam.
Kiedy już się zdecydujesz, zapraszamy do kontaktu lub do naszego sklepu.

*jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie, nie mogą przyjechać z Tobą na strefę, zgoda musi być potwierdzona notarialnie, również w wypadku nieobecności jednego rodzica lub opiekuna

**ceny skoków podane na tej stronie, obejmują wypożyczenie sprzętu gotowego do skoku wraz z układką, oraz opiekę instruktorską

Skaczemy z lotniska w Krośnie!

Masz pytania? To świetnie! Zadzwoń, porozmawiamy 🙂

Zapraszamy na nasze media społecznościowe:

Sezon spadochronowy w Polsce

  • PAMIĘTAJ! jeżeli ważność Twojego vouchera na skok lub szkolenie kończy się między listopadem a kwietniem możesz go zrealizować najpóźniej w październiku z zastrzeżeniem zapisów
    regulaminu
  • UWAGA! w październiku i w kwietniu pogoda jest na tyle kapryśna, że realizacja vouchera może być utrudniona. Dlatego zaplanuj ją jak najszybciej po otrzymaniu vouchera, najlepiej w okresie, kiedy pogoda jest najlepsza, czyli w lecie 😉

 

Sezon spadochronowy w Polsce trwa zazwyczaj od kwietnia do października. Decyzja o otwarciu lub zamknięciu sezonu zawsze podyktowana jest warunkami pogodowymi. Nie mniej jednak nasze Vouchery na skok są dostępne w sprzedaży przez cały rok! Szczególnie polecamy je wszystkim tym, którzy chcieliby sprezentować niesamowite przeżycia, a właśnie ze względu na okres zimowy nie mogą. Kupując Voucher na skok ze spadochronem pamiętaj, że jego ważność zawsze wynosi rok od daty zakupu (realizacja jest możliwa wyłącznie w sezonie). Tak więc, w okresie poza sezonem możesz wręczyć prezent w postaci gotowego biletu na skok. Osoba przez Ciebie obdarowana ma szansę przeżyć niezapomniane emocje, jakie są związane ze skokiem spadochronowym. Co więcej, w terminie, który jej/jemu najbardziej będzie odpowiadał!