Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

Skoro zadałeś sobie to pytanie, to prawdopodobnie nie jesteś normalną osobą.

Masz potencjał stać się kimś więcej! Zobaczyć świat z innej perspektywy, poczuć adrenalinę i wolność.

Środowisko spadochronowe może wydawać się bardzo hermetyczne, co wcale nie oznacza że takie jest. Jeśli jesteś masz na tyle jaj żeby wyskoczyć ze sprawnego samolotu, to reszta przyjdzie już sama.

Przechodząc jednak do meritum.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

W ramach przypomnienia – w tandemie skoczyć może prawie każdy. Szkolenie trwa 15 minut, a cała odpowiedzialność spoczywa w rękach tandem pilota.
Sprawa wygląda trochę inaczej kiedy uznamy że to sami chcemy być odpowiedzialni za siebie i swoje przeżycia.

Aby móc samodzielnie skakać, należy przejść odpowiedni kurs. Do wyboru mamy dwie ścieżki – kurs Static Line lub kurs AFF.

Static line:

static line

Wymagania:
– pełnosprawność ruchowa i psychiczna
– ciężkie i przewlekłe choroby należy skonsultować z lekarzem rodzinnym
– w związku o zniesieniu ograniczeń wiekowych decyzję o dopuszczeniu do skoku podejmuje instruktor

Przebieg:
Na początku należy wyrazić chęć uczestniczenia w kursie. Takie kursy realizowane są grupowo, około tygodnia wcześniej informujemy ze taki kurs się odbędzie i można się na niego zapisywać. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz facebooka. Jeśli nie ma takiej informacji, a Ty chcesz się zapisać – zadzwoń do nas, a poinformujemy Cię o terminie zbliżającego się kursu (możemy też wykonać szkolenie indywidualne jednak w nieco wyższej cenie).
Kurs teoretyczny trwa 8 godzin, a skoki odbywają się następnego dnia (o ile pozwoli na to pogoda). Po zakończeniu teorii przechodzimy do ćwiczeń praktycznych w uprzęży spadochronu, oraz przerabiamy procedurę wyjścia z samolotu.
Każdy kto przejdzie kurs teoretyczny, podchodzi do egzaminu KWT (kontrola wiedzy teoretycznej). Od jego wyniku zależy to, czy zostaniesz dopuszczony do wykonania skoku. Egzamin teoretyczny można poprawiać, pierwsze niepowodzenie Cię nie wyklucza. Błędy omawia się z instruktorem.

Według nas, skok spadochronowy zaczyna i kończy się w układalni (miejsce w którym układa się spadochrony). Nie jest to tylko tak zwane zarzucenie plecaka na plecy i hop do samolotu, a szereg czynności które należy wykonać aby skok odbył się bezpiecznie.

Przed odbyciem skoku instruktor omówi z nami warunki meteoroligczne, głównie kierunek wiatru który ma największe znaczenie podczas budowania rundy do lądowania.

Następnie się ubieramy. Zaczynamy od doboru odpowiedniego kombinezonu, kasku, wysokościomierza, radia i spadochronu. Instruktor sprawdza czy wszystkie sprzęty są założone prawidłowo i czy są w pełni sprawne.

Kolejnym krokiem jest udanie się do samolotu za skoczkiem wyrzucającym, który przejmuje nad nami opiekę na pokładzie samolotu. To on dba o nasze bezpieczeństwo.
Podczas wejścia do samolotu, to on wskaże nam miejsce w którym mamy usiąść i przypnie linę do uchwytu. Otwarcie spadochronu inicjuje lina desantowa przypięta do samolotu.

Po przejściu wszystkich procedur, wznosimy się na wysokość pomiędzy 1200 a 1300m. W pewnym momencie drzwi samolotu się otworzą, a skoczek wyrzucający naprowadzi samolot na kurs do zrzutu. Gdy znajdziemy się nad punktem zrzutu, nadchodzi czas na przygodę życia. Za chwilę opuścisz sprawny samolot w amoku emocji, a grawitacja zrobi za Ciebie resztę. No może nie do końca. To będzie ostateczny test Twojej wiedzy teoretycznej – musisz jeszcze wylądować! (pamiętaj – będziesz instruowany z ziemi poprzez radio).

Po skoku są omawiane ewentualne niedociągnięcia, które można było zauważyć na filmie z kamery wyrzucającego. Oraz błędy w budowaniu rundy obserwowane z ziemi przez instruktora z radiem.

Na końcu warto pamiętać, że przed przystąpieniem do skoku (po przejściu egzaminu KWT) należy mieć wykupione ubezpieczenie OC, które można nabyć na miejscu tego samego dnia.

Koszty:

Koszt kursu z jednym skokiem w cenie to 700 zł.
Kolejne skoki to odpowiednio:
-200 zł za 2 skok
-150 zł za skoki od 3 do 10
a każdy kolejny według cennika, przy czym jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, wyniesie Cię to 130 zł wraz z opieką instruktorską

Koszt ubezpieczenia to 30 zł na miesiąc, lub 50 zł na cały sezon spadochronowy.

AFF:

kurs AFF

Wymagania:

Są takie same jak w wypadku szkolenia Static Line

Przebieg:

Podstawową różnicą pomiędzy AFF a Static Line, jest to że skaczemy z większej wysokości i przechodzimy przez etap swobodnego spadania (ok 30 sekund), którego nie doświadczymy na początkowym etapie kursu Static Line.
Etap szkolenia rozpoczynamy od teorii – tak samo jak w wypadku wyżej opisanego kursu. Natomiast samo szkolenie praktycznie jest bardziej rozbudowane.
Pierwsze skoki wykonujemy w asyście dwóch instruktorów lub w tandemie (tak zwany TAFF) z wysokości od 3500 do 4000m. Nasza sylwetka jest korygowana podczas samego spadania oraz omawiana po zakończonym skoku na podstawie nagranego filmu.
Zakończenie kursu odbywa się po pozytywnej ocenie instruktora. Maksymalna liczba skoków potrzebna do zaliczenia kursu nie jest określona i jest zależna głownie od Ciebie.
Kurs AFF uprawnia nas do wykonywania skoków wysokich i możemy to osiągnąć już nawet po 7 skoku, a metodą Static Line musielibyśmy wykonać około 35-50 skoków, aby uzyskać te same umiejętności.
Tą ścieżkę polecamy rozpocząć od skoku TAFF czyli w tandemie, gdzie nasz instruktor jest przypięty za naszymi plecami, dzięki czemu na bieżąco będzie omawiał lot na czaszy oraz budowanie rundy.

Koszt:

Koszt kursu teoretycznego to 400 zł

Następnie płacimy tylko za wyskakane skoki potrzebne do zaliczenia:
– 800 zł skok z dwoma instruktorami – początkowe skoki.
– 700 zł za skok z jednym instruktorem – kolejne.

Docelowo, kiedy zostaniesz samodzielnym skoczkiem, koszt skoku wysokiego wynosi 170 zł – w cenie uwzględniono wypożyczenie sprzętu i opieką instruktorską.
Po kursie AFF możemy oczywiście odbywać skoki niskie w cenie 130 zł.

Podsumowanie:

Teraz już wiesz jak zostać skoczkiem spadochronowym, a na pytanie który kurs jest właśnie dla Ciebie, odpowiedzieć musisz sobie sam.
Kiedy już się zdecydujesz to zapraszamy do kontaktu!

*Ceny skoków w kursie podane na tej stronie, obejmują wypożyczenie sprzętu gotowego do skoku wraz z układką, oraz opiekę instruktorską.